ÖSYM Sınavlarından Yüksek Puan Almak | Sorutipleri.com - Ücretsiz Video Çözümlü Soru Bankaları

ÖSYM Sınavlarından Yüksek Puan Almak

Başlıktan da anlaşılacağı gibi girilen sınavlardan yüksek puan almak, standartların üzerine çıkmak ve istenilen başarıyı elde etmek için bir kaç önemli noktaya değineceğiz.

  • Kimsenin yapamadığı bir soruyu yapmak ek puan getirmez.

Adayların en çok düştüğü yanlış tam olarak budur. Bir tarih testinde kimsenin yapamadığı bir soruyu yapmanız size sorunun ham puanı dışında hiç bir ek puan getirmeyecek.

Test içerisinde yer alan tüm soruların puanları eşittir ve sizin tüm adaylar arasında bir soruyu tek doğru yapan olmanız bile puanınıza o sorunun puanı dışında bir etki yapmayacaktır.

  • Eee peki puanımı yükseltmek için ne yapmam gerekiyor?

ÖSYM nin her sınavdan sonra duyurduğu sayısal veriler tablosu vardır. Tabloyu incelediğinizde “ortalama” ve “sapma” adı altında bazı sayısal verilerle karşılaşacaksınız. İşte puanınızı etkileyen kısım tam olarak budur.

KPSS netlerinizi hesapladınız ve Genel Yetenek kısmında 40 nete sahipsiniz diyelim. Eğer Türkiye geneli Genel Yetenek testi netleri 15-20 ortalamasında ise puanınız yüksek olacaktır.

Bu nedenle öncelikle herkesin yapabildiği soruları sizin de yapmanız gerekmekte. Herkesin yaptığı soruları sizde yapar, ardından ekstra sorularla netinizi ortalamanın üstüne çıkarırsanız puanınız da yüksek olacaktır.

  • Sınavlara hazırlanırken çalışma stratejimi neye göre belirlemeliyim?

Öncelikli yapmanız gereken herkesin zorlanmadan yaptığı soruları sizinde yapmanız gerekmekte. Bu nedenle sınavda yer alan her test için basit konulardan soru kaçırmamanız gerekiyor.

İkinci olarak testte herkesin değilse bile ortalama bir çok kişinin doğru cevaplayacağı konuları halletmelisiniz. Yani basit ve orta zorlukta ki soruları firesiz çözmeniz şart.

  • Ayrıntılara Takılmayın!

Belkide en önemli nokta bu kısım. Günümüzde sınavlara hazırlıkta kullanılan test kitaplarının bir çoğu gereksiz ayrıntılar ve zor sorular ile adayları ayrıntılarla boğmakta. Ancak ÖSYM sınav mantığına bakıldığında bir test içerisinde ortalama 1 veya en fazla 2 adet ayrıntı içeren soru çıkmaktadır. Adaylar bu ayrıntıları öğrenmek için sınav hazırlık döneminin büyük bir bölümünü heba etmekte. Son derece yanlış bir strateji olan bu durum haliyle sınav sonuçlarının kötü olmasına sebep olmaktadır.

Adaylar sınavlarda başarı için, ayrıntılardan daha çok konuların genel kısmına hakim olmalıdır. Bir testte yer alan bir – iki sorunun bir çok aday tarafından yapılamaması ve bu soruyu sizin yapmış olmanız tek başına hiç bir şey ifade etmez. Önemli olan yukarıda da bahsettiğimiz gibi o testte ortalama netlerin üzerine çıkmak temel amaç olmalıdır.

Sonuç olarak sınavlarda başarılı olmanın ilk ve en önemli kısmı,sınavda gireceğiniz branşlara ait tüm konulara hakim olmanız, gereksiz ayrıntılardan kaçınmanız, sınavda yer alan branşlara yetkinliğinizle orantılı çalışma yapmanız ve hazırlık sürecini iyi kullanmanızdır.

Tüm adaylara sınavlarda başarılar dileriz.

Yorumlar